Elektromobily míří do Česka

Praha - Elektromobily už se dostávají i na český trh. Prodej sice oficiálně nezačal, ale už teď je možné tento moderní dopravní prostředek vidět na silnicích. Vlastníky jsou převážně příznivci občanského sdružení Elektromobily. Pro zahájení masového prodeje je ale třeba postavit speciální dobíjecí stanice, čehož se v rámci České republiky ujala ČEZ. Výrobci automobilů datují zahájení sériové výroby na rok 2011. Již nyní se testují elektromobily Nissan, Mitsubishi nebo Toyota. V říjnu se dokonce v Mnichově uskutečnil první ročník veletrhu elektrické mobility eCarTec 2009.

Elektromobil pohání elektrický motor napájený z dobíjecí baterie, jejíž cena je až 300 tisíc korun. Na jedno dobití z běžné sítě ujede elektromobil až 300 km. Speciální dobíjecí stanice výrazně zkrátí potřebnou dobu nabíjení baterie. „Klasická zástrčka, kterou používáte doma, to nabije za 6 až 8 hodin. Turbo stanice, které bychom rádi vystavěli v rámci našeho pilotního projektu, by to dokázaly i za 15 až 20 minut,“ uvedl mluvčí ČEZ Martin Pavlíček. „Postupně máme nyní přes 120 nabíjecích stanic, pokrývají v podstatě celou republiku,“ dodal Jaromír Vegr, předseda českého klubu elektromobilistů.

Značnou nevýhodou pro řidiče může být omezená rychlost elektromobilu, která nepřesáhne 100 kilometrů za hodinu. Narozdíl od benzínového nebo naftového je však elektromobil ekologický, bez hluku a emisí. Výhodou je podle Pavlíčka i to, že motor téměř není slyšet a budík spotřeby benzínu je napojen na elektromotor, který ukazuje stav baterky.

Dobíjecí stanice pro elektromobily
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24