Státní fond rozvoje bydlení už není ohrožen

Praha - Půjčky pro mladé manžele, dotace na sociální bydlení a hlavně program PANEL na zateplování a renovace panelových domů už nejsou ohroženy. Poslanci i senátoři se totiž shodli na tom, jak v budoucnu financovat Státní fond rozvoje bydlení, kterému už docházejí peníze. Příští rok bude moct použít své rezervy a od roku 2011 se o jeho prostředky postará stát. Varování, že kasa fondu rozvoje bydlení vyschla, vznesla poslankyně za ODS Zdeňka Horníková. Už několik let do ní totiž nepřitekla ani koruna. Stranický kolega Horníkové, senátor Pavel Eybert, pak vysvětloval důvod: „Státní fond rozvoje bydlení už neměl několik let žádné příjmy, protože původně měl příjmy jen z privatizace.“ Konkrétně šlo o 33 miliard korun, ty ovšem fond inkasoval už v roce 2005 a od té doby z nich jen čerpá.

Podle bilance zbývá ve fondu na příští rok už jen 7 miliard a 8 miliard v rezervách, které Fond nemůže využívat. „Jsou to mrtvé peníze, nemohou se použít. Jde o to, aby se tyto prostředky mohly v roce 2010 použít,“ uvedl senátor Jiří Čunek.

Od roku 2011 má fond dotoval z rozpočtu stát

Právě poslanecký návrh počítá s využitím rezerv v příštím roce a od roku 2011 by pak fond dotoval z rozpočtu stát. „Problém je spíše, že tento fond je dalším mandatorním výdajem rozpočtu,“ oponuje senátor Karel Schwarzenberg.

Senátoři Jiří Pospíšil a Vladimír Dryml se zase obávali, že schválení návrhu by fondu umožnilo bezbřehé dotování ze státních peněz. První jmenovaný tak chtěl prosadit hranici, nad kterou by Fond ve svých útratách nemohl jít. Jeho návrh ale neprošel. „Hranice nebyla nutná stanovovat, protože jí bude stanovovat Poslanecká sněmovna svými rozhodnutími při schvalování státního rozpočtu a pokud vím, tak v minulosti se prostředky vynakládané na PANEL pohybovaly mezi 0,9 až 4 miliardami v tom nejexponovanějším roce,“ vysvětluje Eybert.

Přesto původní návrh jedné změny doznal. Fond dostane minimálně takovou částku, aby s ní mohl pokrýt výdaje, ke kterým se zavázal. „My jsme pro tento návrh hlasovali… Sněmovna musí dodat patřičné finanční prostředky, aby ten program PANEL mohl fungovat i v dalších letech,“ uvedl senátor za ČSSD Pavel Vícha.

S touto změnou senátoři nakonec návrh schválili návrh velkou většinou. Z přítomných 58 jich 54 hlasovalo pro návrh, který nyní zamíří do sněmovny.

Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg