Americká Fannie Mae chce po vládě další peníze

New York - Hypoteční agentura Fannie Mae žádá americkou vládu o další pomoc. Nedaří se jí totiž dostat z hluboké ztráty způsobené finanční krizí. Ta se ve třetím čtvrtletí dokonce ještě prohloubila na bezmála dvacet miliard dolarů, oproti 15 miliardám v předchozím kvartále. Vedení Fannie Mae přitom nepředpokládá, že by se firma mohla v dohledné době vrátit do černých čísel. Po vládě chce proto další injekci, tentokrát v objemu 15 miliard dolarů.

Fannie Mae trápily obrovské ztráty už loni, což si vzhledem k důležitosti tohoto ústavu vyžádalo intervenci americké vlády. Ta firmu převzala a v současné době se ji snaží ozdravit. Žádost o poskytnutí dalších finančních zdrojů z peněz daňových poplatníků je už čtvrtá, kterou Fannie vládě předkládá. Pokud se vezmou v úvahu předchozí tři žádosti, Fannie Mae si už řekla celkem o zhruba 60 miliard dolarů.

„Komentář managementu byl poměrně hodně skeptický. Patrně těm problémům budou čelit i nadále,“ řekl o situaci Fannie Mae analytik Pioneer Investments Petr Zajíc.

V letošní ztrátě je započtena i mimořádná dividenda 883 milionů dolarů, kterou Fannie Mae vládě jakožto vlastníkovi vyplatila. Přestože se agentuře nedaří dostat do zisku nemá tak vysokou ztrátu jako před rokem, kdy prodělala přes 29 miliard dolarů.

Navzdory záplavě negativních čísel zaznamenala Fannie Mae nárůst počtu klientů, kteří nejsou schopni včas platit hypotéku. Pokračuje proto v rychlé tvorbě rezerv, jimiž by pokryla ztráty z půjček, které se pro ni pravděpodobně stanou nedobytné. Na tyto účely Fannie Mae ve čtvrtletí vynaložila asi 22 miliard dolarů.