Zahraniční obchod byl v září v rekordním přebytku

Praha – Zahraniční obchod České republiky skončil v září přebytkem 17,8 miliardy korun, což byl meziročně o 7,3 miliardy lepší výsledek. Jde o největší kladné zářijové saldo a třetí nejvyšší od vzniku České republiky. Hodnota zboží vyvezeného z Česka sice meziročně klesla o 13,9 procenta, dovoz se ale propadl o celých osmnáct procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Na zlepšení bilance se podepsal hlavně víc než čtyřprocentní pokles deficitu v obchodě s minerálními palivy a růst přebytku v obchodě se stroji a dopravními prostředky. Ten se ve srovnání s loňskem zvýšil o 1,4 miliardy korun.

Zářijová data podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška ukazují, že zahraniční rovnováha není v této krizi problémem české ekonomiky. „Méně potěšitelná je skutečnost, že spíš než skvělé výsledky exportérů drží obchodní bilanci na slušných úrovních nízký dovoz. Nízký dovoz je znakem slabé domácí poptávky a obrázek, který je patrný již řadu měsíců, se v září ani v nejmenším nezměnil,“ uvedl.

Video Reportáž Jana Spilky a rozhovor s Petrem Dufkem
video

Reportáž Jana Spilky a rozhovor s Petrem Dufkem

Česku se v září dařilo hlavně v obchodě se stroji a automobily, kde si polepšilo zhruba o 1,5 miliardy korun. „Tam je to jasně vlivem dobíhajícího šrotovného. Vliv šrotovného je u aut vidět i v tom, že meziročně kleslo ve všech segmentech strojírenství, kromě aut, kde export i navzdory podmínkám, které na trhu jsou, vzrostl,“ vysvětlil analytik České spořitelny Martin Lobotka.

Zahraniční obchod Česka meziročně klesá nepřetržitě už 12 měsíců. Vlivem oslabení koruny vůči oběma hlavním světovým měnám se bilance obchodu se zahraničím propadla výrazněji v přepočtu na eura, vývoz o 16,8 procenta a dovoz o 20,8 procenta. V přepočtu na dolary se vývoz snížil o 15,7 procenta a dovoz o 19,7 procenta.

Pracovnice ve výrobě
Pracovnice ve výrobě