Ekonomiky oživují, nezaměstnaných ale pořád přibývá

Washington - Přesto, že ve světě sílí náznaky oživování hospodářského růstu, nemají miliony lidí propuštěných za nejhorší hospodářské recese za 70 let moc dobré vyhlídky. Nezaměstnanost v největších světových ekonomikách totiž dál roste. Ve Spojených státech, které dnes zveřejní oficiální statistiky za říjen, se očekává další nárůst nezaměstnanosti. Už v září zde přitom USA zaznamenaly největší počet lidí bez práce za 26 let, když nezaměstnanost dosáhla 9,8 procenta.

Údaje o nezaměstnanosti se obyčejně zpožďují za dalšími indikátory, které ukazují na ozdravování ekonomiky, protože se podniky v počátečních stadiích hospodářského oživení nemají k tomu, aby nabíraly nové lidi.

Hospodářský růst zaznamenaný v poslední době ve Spojených státech, Francii, Německu a dalších ekonomikách se víceméně opírá o dočasné faktory. Podniky například doplňují zásoby a svou roli sehrály i miliardy vydané vládami na hospodářské stimuly.

Evropa stále hlásí smutné rekordy

Evropská unie tento týden předpověděla, že se míra nezaměstnanosti v eurozóně zvýší v příštím roce na 10,7 procenta z 9,5 procenta za letošní rok. V samotném září přitom vzrostla na desetileté maximum 9,7 procenta. Ve třiceti státech Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se rozpětí podle zářijových čísel pohybuje od 3,5 procenta z Nizozemska po španělských 18,3 procenta.

V Německu klesla nezaměstnanost v říjnu druhý měsíc za sebou, podle tamního ministerstva práce se ale nedá říct, že se celková situace po finanční krizi obrátila k lepšímu. Ve Francii se růst nezaměstnanosti zmírnil díky vládním pobídkám a v Británii se další nárůst počtu nezaměstnaných ještě očekává.

Také v Japonsku lidí bez práce ubývá, protože roste důvěra firem v dopady stimulačních balíčků ve světě. Japonci se ale pořád bojí utrácet, a tak země dál bojuje s deflací.

Hospodářská krize si vyžádala své i v rozvíjejícím se světě. Trh práce v Brazílii se podle posledních údajů zřejmě stabilizuje, ale v Mexiku nezaměstnanost roste, přestože je nejvyšší za 13 let. V září byla její míra 6,4 procenta.

V Číně byla oficiální nezaměstnanost v městských oblastech na 4,3 procenta za tři měsíce do 30. září. Proti předchozím třem měsícům se tak statisticky nezměnila. Situace ale může být jiná, protože vládní systém ignoruje miliony migrujících dělníků i zaměstnance, které státní podniky poslaly na dovolenou.

Armáda amerických nezaměstnaných
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24