Čína: USA mají na protekcionismus dvojí metr

Peking – Spojené státy se údajně při posuzování neshod v obchodních vztazích s Čínou řídí dvojím metrem. Toto obvinění zaznělo v Pekingu, jehož vládní představitelé označili nová zámořská protidumpingová cla na ocelové potrubí za protekcionismus. Americké celní nařízení umožňuje omezit dovoz v případě, že je zboží nabízeno za nižší cenu než na domácím trhu. Čína se prý mimo jiné začne důkladně zabývat podmínkami při dovozu amerických aut na vlastní trh.

Peking vyzval Washington, aby co nejrychleji uznal, že je Čína tržní ekonomikou. Tím by si však Spojené státy ztížily možnost označovat čínskou produkci za dumping. Opatrná reakce Pekingu na čtvrteční krok Washingtonu ale může naznačovat, že se chce vyhnout napjaté atmosféře před Obamovou návštěvou.

„Čína nechce hašteřením návštěvu vyhrotit,“ uvedl Wang Jung, profesor Pekingské univerzity, který se specializuje na čínsko-americké ekonomické vztahy. Obama podle něj pravděpodobně prohlásí, že pro vyhlášení země tržní ekonomikou pozoruje pokrok. Spojené státy ve čtvrtek zavedly protidumpingová cla na potrubí čínské výroby, která se používají v plynárenství a ropném průmyslu. Jde zatím o největší obchodní odvetu USA vůči Číně. Předcházela tomu v září vyrovnávací cla.

Čína chce naopak prověřit dovoz sedanů americké výroby s kapacitou motoru nad dva litry a import sportovně užitkových vozů, uvedlo čínské ministerstvo obchodu. Obama přijede do Číny na několik dnů 15. listopadu a obchodní vztahy budou hrát při návštěvě významnou roli, napsala agentura Reuters.

Kapitol ve Washingtonu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24