Sněmovna bude jednat o zvýšení schodku

Praha – Poslanci budou jednat o navýšení oficiálního schodku státního rozpočtu na letošní rok z původně schválených 38 miliard korun. Mimořádnou schůzi svolal na pátek 13. listopadu předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, uvedla to dnes jeho mluvčí. Otevřít otázku navýšení deficitu navrhnul poslanecký klub ODS.

Vládní návrh novely zákona o letošním rozpočtu má umožnit vládě, aby oficiálně navýšila schválený schodek z nereálných 38 na zhruba 52 miliard korun. Ani takovéto zvýšení však zdaleka nebude odpovídat skutečnosti. Jen ke konci října už stát hospodařil se schodkem přes 138 miliard korun a ministerstvo financí odhaduje, že do konce roku se rozpočet propadne do 165miliardového deficitu.

Rozpočet se vládě nedaří plnit hlavně kvůli propadu daňových příjmů, které způsobila hospodářská krize. Pokud by se do konce listopadu nepodařilo novelu navyšující schodek schválit, státu by chyběly peníze na povinné výdaje. Podle předsedy sněmovního rozpočtového výboru Bohuslava Sobotky (ČSSD) by se vláda dostala do situace, kdy by musela zastavit některé platby, například podpory v nezaměstnanosti. Pokud však sněmovna tuto novelu schválí, je podle něj toto riziko minimální.

Návrhem zákona se již zabýval sněmovní rozpočtový výbor, ale nepřijal k němu žádné usnesení. Sněmovna se návrhem zákona ještě nezabývala, v pátek by ho tedy měla projednat v prvním čtení.