Šéf evropské pobočky GM odchází z funkce

Hamburk – Ředitel evropské pobočky zámořské automobilky General Motors (GM) Carl-Peter Forster (55) odchází z funkce poté, co se společnost tento týden rozhodla, že si ponechá německou divizi Opel. Potvrdila to dnes sama společnost. Forster patřil mezi zastánce prodeje, čímž podle agentury Reuters vyvolal nelibost u svých nadřízených v Detroitu. Začíná se již mluvit o novém manažerovi, který převezme evropské vedení automobilového koncernu v nesnadné situaci. Forstera by měl údajně nahradit Nick Reilly, který byl dosud zodpovědný za asijské aktivity a značku Chevrolet.

Reillyho jmenování by podle serveru zaměstnanci Opelu mohli vnímat jako provokaci, protože GM dlouhou dobu v rámci svých růstových plánů preferovala značku Chevrolet na úkor Opelu. Automobilka GM tento týden zamítla prodej divize Opelu kanadskému výrobci automobilových součástek Magna International a ruské bance Sberbank, což vyvolalo v Německu velké rozhořčení.

Hana Scharffová:

„Je to velmi zpolitizované téma. I v předvolební kampani se tomu věnovaly všechny velké politické strany. Nejvýznamnější politici se osudem Opelu zabývají už půl roku a poslední rozhodnutí ze strany GM velmi kritizují. Objevují se taková slova jako nestydatost nebo skandál.“

Proti setrvání Opelu pod GM ve čtvrtek v Německu protestovaly tisíce zaměstnanců automobilky. I dnes o sobě v ulicích dávalo vědět zhruba 10 tisíc lidí. Obávají se totiž, že GM v rámci restrukturalizace Opelu přikročí k uzavírání továren a výraznému snižování počtu pracovních míst.

„Německé odbory jsou velmi silné a zkušené v protestech. Při jednáních s Magnou byli zaměstnanci dokonce ochotní stáhnout si své platy. Od toho nyní ustoupili a obávají se dalšího propouštění, které ze strany GM zřejmě přijde,“ uvedla bývalá zpravodajka ČT v Německu Hana Scharffová.