Nezaměstnanost v USA se vyhoupla nad 10 procent

Washington – Lidí bez práce ve Spojených státech stále rychle přibývá. V říjnu míra nezaměstnanosti překročila hranici deseti procent. Na takto vysoké úrovni přitom byla naposledy v roce 1983. Zaměstnavatelé v říjnu zrušili 190 tisíc pracovních míst, tedy mnohem více, než očekávali analytici.

 

Na říjnových 10,2 procenta nezaměstnanost v USA vyskočila ze zářijových 9,8 procenta. Američané přitom byli dlouhá léta zvyklí, že se množství lidí bez práce pohybuje kolem přirozené míry nezaměstnanosti, tedy pod pěti procenty. K nezvykle vysokým hodnotám nezaměstnanost ve Spojených státech vyhnala hospodářská recese, která nejsilnější ekonomiku světa od svého začátku v prosinci 2007 připravila už o 7,3 milionu pracovních míst.

„Trh práce více než cokoli jiného odráží důsledky recese a dá se očekávat i další tlak na pokles zaměstnanosti,“ upozornil hlavní ekonom IHS Global Insight v americkém Lexingtonu Brian Bethune.

Už v září americký prezident Barack Obama přiznal, že nová místa začnou vznikat až v příštím roce. Podle něj ale dobře zapracoval vládní stimulační balík, který letos zachránil 640 tisíc míst.