Komunisté řeší zmatek kolem zdanění náhrad ústavních činitelů

Praha – Budou ústavní činitelé včetně prezidenta danit své cestovní náhrady? V poslední době panuje kolem tohoto bodu zmatek. Poslanci již podruhé i přes nesouhlas senátu schválili novelu zákona o daních z příjmu, která má zdanění náhrad zavést. V zákoně o platech představitelů státní moci však stále zůstává pasáž, podle níž náhrady dani z příjmů nepodléhají. Legislativní zmatek se nyní pokusili vyřešit komunisté a předložili Poslanecké sněmovně návrh změn v zákoně o platech, které mají danění náhrad zajistit.

„Jde o novelu velmi jednoduchou, kde se náhrady přidají k základu daně, a tak se zdaňují včetně odvodů zdravotního a sociálního pojištění,“ informoval předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Podle novely v zákoně o dani z příjmu, kterou poslanci schválili ve středu, by dani měly podléhat náhrady na cestování do ciziny, leteckou dopravu, ubytování, stravování a služby asistentů, nikoli však na reprezentaci nebo dopravu obecně.

Komunisté se nyní chtějí obrátit na ostatní politické strany, aby novelu podpořily. Svůj záměr hlasovat pro návrh již potvrdila sociální demokracie, občanští demokraté si ho chtějí nejprve prostudovat, že pro něj budou hlasovat, ale nevylučují.

S návrhem na zdanění náhrad přišli poslanci v souvislosti s hledáním úspor, které by vedly ke snížení schodku státního rozpočtu pro příští rok. Zároveň s tím si chtějí snížit platy o čtyři procenta.