Akce Cibule připraví o místa čtvrtinu zaměstnanců Spolchemie

Ústí nad Labem – Kdysi obří podnik – chemička Spolchemie – má potíže s odbytem. V boji o přežití se musí zbavit všeho, co nutně nepotřebuje, a to pochopitelně pocítí i zaměstnanci. Vedení chemičky hodlá propustit zhruba čtvrtinu zaměstnanců. 140 pracovních míst bude zrušeno ještě do konce roku, dalších 50 lidí pak zřejmě podnik propustí na jaře. Těžkosti chemičce způsobila hospodářská krize. Před několika lety totiž vsadila především na výrobu pryskyřic. Odvětví, která pryskyřice potřebují, tedy především automobilový průmysl, ale zasáhla krize nejvíc ze všech.

Plán na záchranu ústecké chemičky dostal název akce Cibule. Z aktivit firmy se během ní totiž má odloupnout všechno, co podnik nepotřebuje pro své přežití. Zbavit se musí i řady zaměstnanců. „V tuto chvíli se zdá, že firma zeštíhlí a bude mít na to, aby přežila,“ obhajuje rozhodnutí propouštět mluvčí Spolchemie Zdeněk Rytíř. „Jiná možnost pro nové vedení firmy asi nebyla,“ dodává předseda odborové organizace podniku Ladislav Holub. Díky propouštění chemička příští rok ušetří na mzdách sto milionů korun.

Téměř dvě stovky lidí bez práce ale nejsou dobrou zprávou pro samotné zaměstnance ani pro město. To se již pokusilo za zaměstnance chemičky bojovat. „Primátor města už vyjednával s vedením Spolchemie. Nicméně město není schopno ovlivnit ekonomickou politiku soukromého podniku,“ uvedl náměstek primátora Ústí nad Labem Jan Řeřicha.

Bez prostředků by ale propuštění zaměstnanci zůstat neměli. Odstupné dostane každý, kdo podnik opustí, někteří až ve výši osmi měsíčních mezd. Propuštění nepřijdou ale ani o třináctý plat, ten chemička vyplatí všem bez rozdílu.