Obilí bude méně, zemědělce však trápí celkový nadbytek

Praha – Podle českých zemědělců bude letošní úroda obilí o sedm procent nižší než v předchozím roce. Menší výnosy hlásí hlavně pěstitelé kukuřice, méně bude také cukrovky, brambor a jiných plodin. Naopak vzrostla produkce lnu nebo píce. Na české zemědělství proto čekají změny. Pro lepší výhledy se musí změnit pěstované plodiny a výrazně modernizovat technologie. Dlouhodobě má země nadbytečné zásoby, což zemědělci negativně pociťují na snižovaných cenách za prodej.

Podle odhadu Českého statistického úřadu se letos sklidí zhruba 7 700 000 tun, tedy o 7 procent méně v porovnání loňským rokem. České zemědělce ale tento pokles příliš netrápí. Dlouhodobě totiž Česko i ostatní evropské státy trpí nadprodukcí obilovin. „Pakliže by tento problém byl celoevropský a to k tomu vede, tak samozřejmě to má vliv na ceny, které dostávají naši zemědělci,“ nastínil Tomáš Doucha z Ústavu zemědělské ekonomiky a informací.

Zhruba dva miliony tun obilovin se prodávají do zahraničí. Ani vývoz však pro zemědělce není finančně výhodný, protože obilí je všude dostatek. Řešením může být změna plodin. Lze se začít bavit třeba o rozšíření obilí na slad pivovarnický, začít se bavit rozšířit pěstování brambor, bavit se o znovupěstování, dodal Jan Veleba.

Tomáš Doucha, Ústav zemědělské ekonomiky:

„Zlepšování stavu životního prostředí, zlepšování stavu půdy, zlepšování stavu vod a vodního režimu. Toto je jedna z cest, kterou se naše zemědělství může ubírat.“

Podle odborníků se české zemědělství dostává do fáze, kdy jsou výrazné změny a modernizace nutností. Doporučován je i větší důraz na ekologii. Zlepšování stavu životního prostředí, zlepšování stavu půdy, zlepšování stavu vod a vodního režimu. Toto je jedna z cest, kterou se naše zemědělství může ubírat. Slibnou budoucností zemědělských technologií je podle oborových pracovníků i ekonomů využívání obilovin jako přísady do pohonných hmot. Už od loňského roku se musí ve státech Evropské Unie povinně přimíchávat do benzinu biolíh.