Ceny pražských pozemků navzdory krizi nezlevňují

Praha – Ceny pozemků v zajímavých lokalitách hlavního města i přes probíhající ekonomickou krizi stále rostou. Stále dražší jsou lukrativní místa například v Dejvicích, na Barrandově nebo v Troji. Ke zlevňování podle statistik v Praze nedochází. Mnohým parcelám pro rodinné domy zůstávají stejné ceny jako v loňském roce. Na jiných místech však rostly i o několik tisíc korun více.

Ještě před rokem se parcely v atraktivních lokalitách Prahy, jako je Hanspaulka, Ořechovka, Barrandov nebo Troja, prodávaly o 10 až 15 procent levněji - tedy nejčastěji za 14 až 20 tisíc korun na čtvereční metr. „Jsou nemovitosti a lokality, které si navzdory krizi svou hodnotu podrží. To se týká i Dejvic, kde ta lokalita není nafukovací,“ uvedl ředitel Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný. Náhodně vybraný pozemek poblíž Hanspaulky má ale i sazbu zhruba 28 tisíc korun za metr čtvereční.

Podle realitních makléřů se i za 28 tisíc korun na čtvereční metr kupec najde. „Jsou lidé, kteří tu lokalitu dlouho hledají, chtějí v ní za každou cenu bydlet a mají to určeno opravdu pro sebe. Pak jsou to lidé, kteří si stále uvědomují, že investice do nemovitostí je jedna z nejjistějších dlouhodobých investic,“ říká Josef Šinágl z Mexx Reality.

Ostatní části Prahy si ceny drží

Plochy pro výstavbu rodinných domů v méně lukrativních místech metropole se během roku naopak příliš nezdražily. Průměrná cena se pohybuje nejčastěji od 3 do 8 tisíc korun. Lze však najít i sazbu od 2 tisíc. „Je to třeba jihovýchod nebo východ  Prahy, i když třeba Klánovice si svou cenu drží kolem 5 tisíc za čtvereční metr,“ dodal Novotný.

Tržní ceny pozemků se zapisují do cenové mapy, která se aktualizuje jednou ročně. Majitelé nemovitostí se mohou na jejich hodnotu podívat například na stránkách pražského magistrátu. Nejnovější cenová mapa zatím není zpracovaná. Její aktuální podobu dostanou zastupitelé do rukou do konce roku.