Kancelářské nájmy zlevňují

Praha – Analytická společnost DTZ přinesla zajímavou studii o současném stavu evropského trhu s kancelářskými prostorami. Nájmy klesají, neobsazených místností mírně přibylo a nové budovy se skoro nestaví – tak zní zjednodušeně poznatek, z jehož průměru se podle společnosti nevymyká ani Praha. Pronajmutí kanceláře v některém z evropských velkoměst v současnosti vyjde přibližně o 11 procent levněji než loni. Průměrný pokles cen by měl do konce roku dosáhnout 13,4 procenta.

„Očekáváme ještě určitý mírný pokles v tomto i v průběhu příštího roku. Ale v příštím roce by se nájemné již mělo stabilizovat,“ komentovala analytička Lenka Hartmanová. Odborníci vidí za propadem jednoznačně působení krize. Nešlo přitom pouze o strach developerů, jestli bude mít někdo o nové budovy zájem. „Protože se zpřísnily podmínky bank pro financování developerských projektů, tak v podstatě došlo k naprostému útlumu veškeré spekulativní výstavby,“ přiblížila Eva Lovětínská ze společnosti King Sturge.

Ke stěhování do lukrativnějších míst nyní příliš nedochází

Na straně poptávky se poté objevil nový fenomén. Zatímco dříve se firmy po skončení pronájmu často stěhovaly do lepšího, teď raději obnovují stávající smlouvy. Výjimku tvoří snad jen ty, které přesunem chtějí ušetřit. To by se však nemuselo projevit na nájemném. „Princip těch zelených, energeticky úsporných budov začíná nabývat samozřejmě na důležitosti. A nájemci se začínají podrobněji zabývat i věcmi, jako jsou provozní náklady,“ uvedl ředitel společnosti Europolis Petr Urbánek.

I když některé firmy v souvislosti s krizí zanikly úplně a jiné se musely alespoň uskrovnit, v Česku tato vlna zatím neměla dramatický vliv na neobsazenost kanceláří. Ta totiž čtvrtletně vzrostla jen o půl procenta a v současnosti v Praze dosahuje 10,6 procent. Pomohly tomu například příspěvky na vybavení místností nebo nájmové prázdniny. Na těch ale Pražané nevydělali tolik, jako například londýnské společnosti. Tam totiž v jednom případě developer z patnáctiletého pronájmu odpustil platby až na dva roky dopředu.