V Temelíně odpojili první blok, generátor čeká vyvažování

Temelín (Českobudějovicko) - Energetici v noci na dnešek odpojili první blok Jaderné elektrárny Temelín od rozvodné sítě. Při odstávce se bude vyvažovat turbogenerátor. Jak uvedl mluvčí elektrárny Václav Brom, elektřinu by měl začít blok znovu dodávat do sítě již v pondělí. Podle mluvčího jsou o víkendu naplánovány tři vyvažovací jízdy stroje. Výkon reaktoru bude snížen pod dvě procenta, kde bude udržován po celou dobu vyvážení.

První výrobní blok byl kvůli výměně části paliva a revizím podle plánu odstaven z provozu 31. července a po 81 dnech opět připojen 21. října. Odstávka se protáhla o 11 dnů kvůli potížím při zpětné montáži turbíny, u jejíchž dvou nízkotlakých rotorů energetici vyměnili část lopatek. Stejná úprava byla provedena při letošní odstávce na druhém výrobním bloku, který od července jede na plný výkon. Nyní chtějí odborníci stroj vyvážit.

Lopatky na oběžném kole nízkotlakých rotorů turbíny se běžně při plánovaných odstávkách nevyměňují. Loni během zkoušek před připojením prvního bloku do sítě byla jedna z lopatek u nízkotlakého rotoru turbíny poškozena. Vlivem toho se oddálilo připojení bloku do sítě. Na základě této zkušenosti se energetici rozhodli provést při letošních odstávkách úpravy u nízkotlakých rotorů na prvním i druhém bloku.

Jaderná elektrárna Temelín by měla letos podle svého plánu dodat do sítě 13,4 terawatthodiny elektrické energie, což je o 1,3 TWh více než loni. Plán podle Broma nijak ohrožen není.