Americké akcie vzdor nezaměstnanosti mírně posílily

New York - Americké akcie v pátek mírně posílily navzdory počátečnímu poklesu, za kterým stála zpráva o překvapivě prudkém nárůstu míry nezaměstnanosti ve Spojených státech. Za celý týden si akcie připsaly přes tři procenta. Nejsledovanější Dow Jonesův index se v pátek zvýšil o 0,17 procenta na 10.023,42 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 stoupl o 0,25 procenta na 1069,30 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite o 0,34 procenta na 2112,44 bodu. Za celý týden se indexy Dow a a S&P zvýšily o 3,2 procenta a Nasdaq o 3,3 procenta.

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v říjnu poprvé od roku 1983 překročila hranici deseti procent. Americké ministerstvo práce v pátek oznámilo, že nezaměstnanost vyskočila až na 10,2 procenta ze zářijových 9,8 procenta. Analytici přitom počítali s mírnějším nárůstem na 9,9 procenta.

Konglomerát General Electric nicméně posílil o více než šest procent díky příznivému hodnocení ze strany některých makléřů. Pomohl tak k nárůstu celého průmyslového sektoru, jehož dílčí index S&P stoupl o 1,2 procenta, napsala agentura Reuters.

Analytik: I v nezaměstnanosti máme snad nejhorší za sebou

„Rozhodně vidíme další důkazy zlepšení ekonomiky, s výjimkou na straně zaměstnanosti. Ale i tam již možná máme nejhorší za sebou,“ uvedl analytik Tim Ghriskey ze společnosti Solaris Asset Management.

Na devizovém trhu výrazně posílil japonský jen, protože zpráva o růstu nezaměstnanosti v USA zvýšila averzi vůči riziku. Japonskou měnu považují investoři za bezpečné útočiště. Dolar se vůči jenu propadl o O,9 procenta na 89,90 JPY. Euro vůči jenu oslabilo o 1,1 procenta na 133,56 JPY a vůči dolaru se jeho kurz snížil o 0,2 procenta na 1,4841 USD.