Hypoteční agentura Freddie Mac prodělala pět miliard dolarů

New York - V letošním třetím čtvrtletí prodělala americká hypoteční agentura Freddie Mac pět miliard dolarů (86,5 miliardy korun). Firma navíc předpověděla, že bude potřebovat další státní pomoc kvůli „vleklému zhoršení“ na trhu s bydlením. Ztráta dokonce po zahrnutí dividend u preferovaných akcií zakoupených v předchozích čtvrtletích vládou dosáhla 6,3 miliardy dolarů. I když ztráta prudce klesla z 25,3 miliardy dolarů před rokem, představuje zhoršení ve srovnání se ziskem 768 milionů dolarů v letošním druhém čtvrtletí. Úvěrové ztráty stouply proti druhému čtvrtletí téměř o polovinu na 7,6 miliardy dolarů.

Agentura Freddie Mac je druhým největším poskytovatelem financí na hypotéky ve Spojených státech. Společně s další hypoteční agenturou Fannie Mae vlastní či garantují téměř polovinu všech hypotečních úvěrů vydaných v USA.

Ovšem obě agentury byly těžce zasaženy krizí na hypotečním trhu. Americká vláda se proto loni v září rozhodla převzít nad nimi kontrolu. Fannie Mae tento týden oznámila, že ve třetím čtvrtletí prodělala téměř 20 miliard dolarů a bude potřebovat další státní pomoc v hodnotě 15 miliard dolarů.