V USA letos zkrachovalo už 120 bank

Washington - Již 120 bank zkrachovalo v letošním roce ve Spojených státech. Regulátoři v pátek uzavřeli společnost United Commercial Bank (UCB) a další čtyři menší banky. V celém loňském roce bylo v USA uzavřeno 25 bank, v roce 2007 to byly jen tři banky. Bankovní sektor v USA se stále potýká s negativními důsledky špatných úvěrů. Kromě UCB uzavřeli regulátoři v pátek rovněž firmy United Security Bank, Home Federal Savings Bank, Gateway Bank a Prosperan Bank. Regulátoři se dohodli na převzetí aktivit všech těchto bank jinými finančním ústavy.

UCB sídlí v Kalifornii a má aktivity rovněž v Číně. Její aktiva činí 11,2 miliardy dolarů (téměř 200 miliard korun). Bankovní operace UCB převzal rival East West Bancorp, který také působí v Číně. Společnost East West uvedla, že se díky této transakci stala druhou největší nezávislou bankou v Kalifornii.

Krach bank má v USA obvykle velmi rychlý průběh. V pátek večer dorazí zástupce regulačního orgánu, nechá zavřít všechny pobočky a zároveň majitele informuje, kdo převezme z pověření úřadů vklady klientů. V sobotu ráno tak pobočky zkrachovalých bank normálně otevřou, už ale nesou název nového majitele. Klienti těchto bank mohou využívat všech služeb jako předtím.

Jetliže si klient chce peníze raději vybrat a odejít jinam, jeho nároky uspokojuje do zákonného limitu Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Ta se domnívá, že současná vlna krachů bank v USA odezní v příštím roce. Od roku 2011 už by měly banky obnovit zisky, na které byly zvyklé před krizí. Předsedkyně FDIC Sheila Bairová upozornila, že krachy bank jsou zpožděným indikátorem, takže i když si ekonomika už povede lépe, bankovní sektor se bude potýkat s problémy ještě nějaký čas.