G20: Záchranné injekce budou píchány dál

St. Andrews (Británie) - Finanční představitelé skupiny zemí G20 slíbili, že budou pokračovat v mimořádných opatřeních na podporu ekonomiky, dokud nebude zajištěno hospodářské oživení. Zavázali se rovněž k
řešení problémů s klimatickými změnami. Vyplývá to z komuniké ze zasedání ministrů financí a centrálních bankéřů G20 ve Skotsku. Na zasedání G20 dnes rovněž britský premiér Gordon Brown uvedl, že světové vlády by měly uvažovat o zavedení daně na finanční transakce, která by sloužila k vytvoření fondu pro financování opatření na pomoc bankovnímu sektoru.

„Ekonomické a finanční podmínky se zlepšily po naší koordinované reakci na krizi. Oživení je nicméně nerovnoměrné a zůstává závislé na politické podpoře. Abychom obnovili zdraví světové ekonomiky a finančního systému, dohodli jsme se na zachování podpory pro oživení, dokud nebude zajištěno,“ uvedli představitelé komuniké a dodali, že velkým zdrojem obav je vysoká nezaměstnanost.

Geithner poukázal na vysokou nezaměstnanost

Americký ministr financí Timothy Geithner uvedl, že vysoká nezaměstnanost
ukazuje, že hospodářské oživení je stále v ohrožení. "Pokud šlápneme na brzdy příliš rychle, oslabíme ekonomiku a finanční systém, nezaměstnanost
stoupne a konečné náklady na krizi budou větší," prohlásil. Míra nezaměstnanosti v USA v říjnu poprvé od roku 1983 překročila psychologicky
důležitou hranici deseti procent.

Mezinárodní měnový fond (MMF) již v pátek varoval skupinu G20 před příliš rychlým ukončováním mimořádných opatření na podporu ekonomického růstu. Poukázal přitom na křehkost hospodářského oživení, které podle něj do značné míry závisí na podpoře ze strany vlád a centrálních bank.

Británie volá po zdanění finančních transakcí

Německo a Francie jsou hlavními podporovateli snah přimět finanční sektor k vrácení části veřejných finančních prostředků, jež byly použity na jeho záchranu. Británie se však dosud k tomuto úsilí stavěla opatrně s ohledem na domácí finanční sektor, který má velký význam pro její ekonomiku, napsala agentura Reuters.

Brown rovněž upozornil, že na reformě světového bankovního sektoru se musí podílet všechna finanční centra. Bývalý německý ministr financí Peer Steinbruck již dříve vyzval k zavedení globální daně na všechny mezinárodní finanční transakce. Kritici však upozorňují, že takovýto krok by mohl mít negativní dopad na likviditu.

Britský ministr financí Alistair Darling dnes vyzval představitele G20 k dohodě o tom, jak si země rozdělí náklady na boj s klimatickými změnami. „Učiníme vše, co dokážeme, abychom dosáhli dohody před zasedáním (OSN o klimatických změnách v prosinci),“ dodal.