„Pat a Mat“ z cestovky Ajeto dluží základním školám

Praha - Řada pražských základních škol se pořád nedočkala vrácení záloh od cestovní kanceláře Ajeto. Ta jim původně slíbila sehnat od sponzorů část peněz na pobyty dětí v přírodě. Závazek nedodržela a školy smlouvu raději ukončily. Peníze, které poslaly předem, chtějí zpět. Majitel cestovky Marek Vízek má ještě další problém. Podle tvůrců seriálu o Patovi a Matovi používá jejich postavičky neoprávněně.

Cestovka Ajeto dluží školám statisíce korun, děti na školy v přírodě nevypravila. Zálohy přitom rodiče platili už na jaře. Šéf cestovky Marek Vízek původně slíbil vrácení peněz do konce října, teď termín natahuje. „Zmiňovaná CK dluží naší škole 120 tisíc korun za 120 dětí, které neodjely na ten jimi slibovaný zájezd,“ tvrdí Jan Charvát, mluvčí Městské části Praha 10.

Vízek: Zbývá vyplatit 14 škol

Podle písemného vyjádření jednatele CK Ajeto Marka Vízka chybí k vyplacení a konečnému vypořádání jen 14 pražských škol. Ke konečnému vrácení uhrazených záloh prý dojde v první polovině měsíce listopad. Školám i jejich zřizovatelům ale dochází trpělivost, případ už mají na stole právníci a třeba Praha 10 dala Vízkovi poslední šanci. Peníze má podle ní vrátit do konce ledna. „Pokud se tak nestane, jsme připraveni nebo základní škola je připravena podat návrh na insolvenční řízení, případně trestní oznámení,“ varuje Charvát.

Marek Vízek má ale ještě další problém, čelí žalobě kvůli porušování autorských práv. Podle tvůrců populárního seriálu totiž používá postavičky Pata a Mata neoprávněně. O autorských právech přitom s tvůrci seriálu jednal. Potom už se jim neozval a Pat a Mat se objevili na logu jeho cestovky. Vízek pochybení odmítá.

Marek Beneš, spolutvůrce seriálu Pat a Mat:

0„My si přesně vybíráme, komu tu licenci dáme k dispozici a komu ne, takže budeme žádat pana Vízka u soudu i o náhradu škody.“


A souvislost s Markem Vízkem odmítá i cestovní kancelář Atis. S podnikatelem ukončila spolupráci před pěti lety, ale Marek Vízek ji stále uvádí jako svého partnera. „Určitě nás to poškozuje, řada cestovních kanceláří, se kterými spolupracuju se vždycky zeptá: Můžeme použít vaše logo? Já jsem ale tento požadavek od pana Vízka nikdy nedostal,“ tvrdí Petr Krč, obchodní a produkční ředitel CK Atis. Marek Vízek koneckonců nemá problémy poprvé, už před třemi lety zkrachovala jeho minulá cestovka Evroškol.