Cena zlata se dostala na nový rekord 1105 dolarů za unci

Singapur - Cena zlata v Evropě vystoupila na nové rekordní maximum 1110 dolarů za troyskou unci. Ta představuje něco málo přes třicet gramů. Zlato jde letos vzhůru zejména díky přetrvávající slabosti dolaru, jehož kurz k euru v tomto roce klesl o více než šest procent. K ní se ministři financí na víkendové schůzce zemí skupiny zemí G20 nijak významněji nevyjádřili. Zlato v letošním roce získalo na hodnotě už více než pětadvacet procent.

Cena zlata na promptním trhu se vyšplhala v Londýně na 1110,85 dolaru za troyskou unci. Zlato se teprve v pátek dostalo nad hranici 1100 dolarů a ráno v Asii vystoupilo ke 1105 dolarům.

V sobotu se na zasedání ministrů financí G20 nehovořilo o problému poklesu dolaru nijak specificky, což naznačuje, že žádné intervence, jichž by se mohl devizový trh obávat, se zřejmě neuskuteční. Slabá páteční zpráva z amerického trhu práce navíc ukázala, že centrální banka USA nezvýší dolarové úroky ještě dlouho.

Petr Čermák, analytik, Colosseum:

„Zlato se nachází v silném růstovém trendu a ten růst by mohl pokračovat i v následujících měsících. Prostor tady určitě je, protože pokud očistíme cenu zlata od inflace zjistíme, že k historickému maximu má zlato ještě poměrně daleko.“

Zlato podporují také očekávání, že centrální banky budou kupovat drahý kov, aby měly v rezervách více druhů aktiv. Podle analytiků by mohlo zlato zpevňovat ještě dále. „Fundamentální výhled pro zlato zůstává příznivý,“ uvedla podle agentury Reuters banka Credit Suisse.

Další komoditou, kterou ovlivnil slábnoucí dolar, byla ropa. Ta se vyšplhala až nad osmdesátidolarovou hranici a její další zdražení by mělo zasáhnout i peněženky českých motoristů. Odborníci se ale shodují, že ropa by v nejbližších týdnech neměla překonat devadesátidolarovou hranici a českých motoristů by se tak zdražení mělo dotknout pouze v řádu desítek haléřů.