General Motors v říjnu více než zdvojnásobila prodej v Číně

Šanghaj - Americká automobilka General Motors v říjnu meziročně více než zdvojnásobila prodej v Číně. Vystoupil tak na rekordních 166 911 vozů díky vládním opatřením na podporu poptávky. Dnes to firma oznámila a dodala, že její letošní prodej na čínském trhu již překročil 1,5 milionu vozů. „Toto je pro GM v Číně rekordní rok,“ uvedl prezident a výkonný ředitel čínských operací GM Kevin Wale. Přední světové automobilky se nyní snaží expanzí v Číně kompenzovat pokles prodeje na rozvinutých trzích.

Roční výroba automobilů v Číně letos poprvé v historii překročila deset milionů vozů. Desetimilionovou hranici by měl letos v Číně poprvé překonat rovněž prodej aut. Poptávka po autech v Číně byla loni zasažena hospodářskou a finanční krizí, letos však za pomoci vládních opatření prudce oživila. Čínská vláda v lednu představila plán na podporu automobilového sektoru, který zahrnuje snížení daní a subvence pro motoristy. Automobilový průmysl je jedním z pilířů třetí největší ekonomiky světa.

GM nedávno opustila bankrotový režim s tím, že se v rámci rozsáhlé restrukturalizace zahrnující prodej některých značek přemění v menší podnik, jenž by měl pružněji reagovat na požadavky zákazníků. Většinovým majitelem „nové GM“ je americká vláda, která poskytla nejvíce peněz na záchranu podniku.