Inflace už našla své dno

Praha – Spotřebitelské ceny v říjnu dosáhly podle analytiků dna. Již v listopadu by měly ceny opět růst kvůli nízkému základu z předchozího roku. Na počátku roku 2010 by se pak mohla inflace pohybovat kolem jednoho procenta, odhadují ekonomové. Spotřebitelské ceny se v říjnu meziročně snížily o 0,2 procenta, což je první meziroční pokles od srpna 2003. Pokles byl ovlivněn zejména propadem cen potravin a nealkoholických nápojů.

„Nemyslím si, že celková cenová hladina bude klesat i nadále – především ceny pohonných hmot by měly být ve zbytku letošního roku faktorem, jenž potlačí meziroční inflaci zpět na nulu,“ uvedl hlavní analytik Generali PPF Zaset Management Radomír Jáč. Výhled inflace zůstává příznivý i podle analytika ČSOB Petra Dufka. „Meziroční čísla se sice v dalších měsících vrátí k růstu, avšak jen díky nízkému základu z předchozího roku,“ uvedl. „Do konce letošního roku očekáváme,že průměrná míra inflace dosáhne zhruba jednoho procenta,“ dodala analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Podle Markéty Šichtařové z NextFinance byla finanční a hospodářská krize odstartována mnohými cenovými bublinami, přičemž jedna z nich se týkala právě cen potravinářských komodit a návazně i potravin. „Nyní tedy pozorujeme jen logický dozvuk krize, kdy se ceny vrací k cenám obvyklým. To, že ceny v době poklesu ekonomiky klesají, je přirozené,“ uvedla Šichtařová.

Meziroční míra inflace
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24