Ministerstvo zemědělství pozastavilo zakázky za téměř půl miliardy

Praha - Ministerstvo zemědělství pozastavilo několik projektů z oblasti informačních technologií. Jejich celková hodnota činí téměř půl miliardy korun. Zakázky přitom úřad rozjel až pod vedením současného ministra Jakuba Šebesty, nebyly tedy dědictvím po jeho předchůdci Petru Gandalovičovi (ODS). O zastavení zakázek informoval server Aktuálně.cz s tím, že ministerstvo zastavení projektů zdůvodnilo svým předchozím nejasným zadáním a změnou strategie.

„Projekty byly pozastaveny z důvodu dalšího přezkoumání jejich ekonomické výhodnosti,“ uvedl ředitel odboru komunikace ministerstva Hugo Roldán.

Ministerstvo v době, kdy v jeho čele stál Gandalovič, změnilo systém pro zadávání veřejných zakázek. Ty mělo na starosti samostatné oddělení. Šebesta po svém nástupu do funkce oddělení zakázek zrušil a nechal o tendrech rozhodovat jednotlivá pracoviště. Nový systém by měl být dle vedení současného ministerstva pružnější.

Dosavadní kroky Šebestova týmu vracejí zpět také zakázky týkající se pozemkových úprav. Ty mají upřesnit vlastnictví pozemků a umožnit jejich majitelům, aby s nimi mohli fakticky nakládat. V příštích letech mají na pozemkové úpravy směřovat miliardy ze státního rozpočtu i evropských fondů.

Změny po Šebestově nástupu do úřadu zpozdily také nasazení systému e-Říz, který má sloužit ke sledování průběhu zakázek a už stál deset milionů korun. Podle ministerstva jsou na vině průtahy legislativní změny.