Obce u jaderné elektrárny bohatnou na dani z nemovitosti

Dukovany/Rouchovany - Dvě obce u jaderné elektrárny Dukovany výrazně vydělají na vládním rozpočtovém balíčku. Ten jim umožnil zvýšit daň z nemovitosti na dvojnásobek. Zatímco většina měst a obcí nechce v době krize zatěžovat své obyvatele nebo firmy, v Dukovanech a Rouchovanech již letos platí pětinásobek. A příští rok se chystá další zvyšování, firmy a obyvatelé těchto obcí zaplatí ještě jednou tolik. Obce tak chtějí dostat ze sousední elektrárny co nejvíc peněz.

„Všechno jaderné, co tady v naší republice je, tak máme na katastru konkrétně my, Rouchovany,“ řekl starosta obce Vladimír Černý /ČSSD/. Pro elektrárnu to znamená, že místo loňských 3 milionů korun zaplatí letos obcím na dani 15 milionů korun a v příštím roce už 30 milionů korun.

Taková částka je vysoká i pro firmu velikosti jaderné elektrárny Dukovany, do cen elektřiny by se však tyto zvýšené náklady promítnout neměly. „Když to rozpočteme na naši efektivní výrobu, na těch 14 miliard kilowatthodin, tak to není ani desetina procenta nákladů,“ uvedl mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Obyvatel se však opatření citelně nedotkne, obce jim převážnou většinu zvýšené daně vrátí. Podle starosty obce Dukovany Miloše Kučery /ODS/ občané zaplatí 2500 korun a čtyři pětiny, tzn. 2000 korun, jim budou vráceny.

Obě obce a po jejich vzoru i jihočeský Temelín mají tak v době krize jistotu několikanásobku rozpočtu jiných srovnatelných obcí v zemi. Chystají se rekonstruovat obecní budovy, investují do oprav komunikací a chtějí zajistit zázemí místním fotbalistům nebo dobrovolným hasičům.