Propad turismu příští rok zlevní dovolenou

Praha – Světová hospodářská krize letos pořádně potrápila podnikatele v cestovním ruchu. V hotelích po celém světě rázem ubyly miliony turistů a dříve beznadějně vyprodané pokoje teď zejí prázdnotou. Mezi cestovními kancelářemi se tak už teď rozhořel boj o zákazníky na příští sezónu. Nabízet začínají výrazné slevy na první moment. Pokud si tedy klient koupí zájezd na léto 2010, může získat slevu až dvacet procent, tedy asi o pět procent výhodněji než vloni.

V uplynulém roce přitom vyjelo do ciziny za prvních osm měsíců 643 milionů lidí, uvádí se ve zprávě Světové turistické organizace. I tak je sedmiprocentní pokles lepší číslo, než se čekalo. První odhady mluvily až o pětinovém propadu.

Největší pokles hlásí Evropa, v Africe turistů přibylo

Video Reportáž Hany Vorlíčkové a Jitky Zikové
video

Reportáž Hany Vorlíčkové a Jitky Zikové

Nejvíce potrápila krize evropské hoteliéry. Evropa hlásí osmiprocentní úbytek turistů. Krušné chvíle zažívají především hotely ve velkých městech střední a východní Evropy. Zatímco ještě před dvěma lety praskaly například hotely v Praze během hlavní sezony ve švech, letos byly často obsazené ani ne z poloviny. V kurzu se drží Francie a Itálie i tam ale hlásí propad. V módě je také Island. 

V Americe ubylo meziročně zhruba sedm procent turistů. Sever kontinentu lákal jen minimálně. Cestovní ruch zachraňovala Jižní Amerika, především pak Peru, Brazílie a Kuba. O pět procent se propadl cestovní ruch v Asii, kde teď o zákazníky bojují hlavně letoviska v Thajsku. V kurzu je Čína, Indie a Nepál. Jediným kontinentem, kam letos zavítalo víc turistů než loni, je Afrika. Výjimkou zde ale byl sever kontinentu. Hoteliéři v Tunisku a Egyptě se proto snaží hosty nalákat na enormní slevy.

I když už světová turistická organizace hlásí, že nejhorší má svět cestování už za sebou, na příští rok předpovídá další pokles, a to o čtyři až šest procent. Hoteliéři na všech kontinentech proto dál zlevňují a doufají, že se jim díky tomu podaří nalákat víc turistů. Největší slevy nabízejí hotely v Egyptě, Tunisku, Turecku, na Mallorce a Ibize.