Státní pojišťovna EGAP se kvůli krizi prohne

Praha – I na státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), která podporuje český export, doléhá krize. Na pojistném plnění za neúspěšné obchody, které si u ní nechali podnikatelé pojistit, zaplatí letos víc než miliardu. To je zhruba čtyřikrát víc než loni. Zatímco ještě před rokem stačilo EGAPu na financování pojistného plnění to, co sám vydělal na pojistném a ze státní kasy nepotřeboval ani korunu, letos si už musel říct o 700 milionů. Pro příští rok mu ministerstvo financí přislíbilo celou miliardu.

EGAP letos pojistí obchody za více než 60 miliard korun. Na pojistném plnění za ty nezdařené vyplatí asi 1,2 miliardy korun. Nejproblémovějšími vývozními teritorii jsou z pohledu EGAPu Ukrajina a Kuba.

„Pojistné události, které jsme teď v poslední době měly, byly způsobeny především potížemi ukrajinských bank,“ uvedl v rozhovoru pro ČT24 náměstek EGAPu Miroslav Somol. Jen v této zemi se škody pohybují ve stovkách milionů korun.

Ještě hůře se ale vede podnikatelům, kteří se rozhodli spolupracovat s Kubou. Ta od podzimu nesplácí žádné dluhy. „Kubánci uvádějí především celkovou složitou hospodářskou situaci, ve které se nacházejí, uvádějí také specificky hurikány, které měly v poslední době,“ podotkl Somol.

Zatímco peníze z rozpočtu EGAPu rychle ubývají, podnikatelé mají zájem se pojišťovat stále více. Vnímají totiž rostoucí rizika, které jim kvůli krizi z obchodu se zahraničím plynou. „Vnímáme zejména signály exportérů o narůstajícím riziku platební neschopnosti jejich odběratelů a na druhé straně zvýšený zájem o některé naše vývozy v některých rizikových teritoriích,“ řekl k tomu zástupce ředitele Svazu průmyslu a dopravy Oldřich Körner.

EGAP funguje od roku 1992 a pojišťuje vývozní úvěry spojené s exportem zboží a služeb z Česka proti teritoriálním a komerčním rizikům. Pojišťovna patří do systému státní podpory exportu.