Šéf GM přijel do Německa uklidnit rozruch kolem Opelu

Frankfurt nad Mohanem - Generální ředitel americké automobilky General Motors Fritz Henderson dnes přijel do Německa jednat o budoucnosti evropské dcery GM Opelu a uklidnit napjaté vztahy s jejím vedením a dalšími zainteresovanými stranami. Američané se minulý týden rozhodli, že si Opel ponechají, i když už byl v zásadě dohodnutý jeho prodej konsorciu firem pod vedením kanadsko-rakouské společnosti Magna International a ruské banky Sberbank.

Mluvčí Opelu Ulrich Weber řekl, že Henderson už jednal s členy vedení firmy, aby si o situaci v Opelu sám udělal obrázek. Jednání ale skončila bez konkrétního výsledku.

Na plány, které má s Opelem General Motors, čekají hlavně zaměstnanci a německá vláda. General Motors v Evropě zaměstnává asi 50 tisíc lidí, z nichž většina je právě v Německu. Německá vláda finančně podporovala plán Magny, protože předpokládal co nejmenší propouštění.

General Motors se ale minulý týden rozhodla, že si ponechají Opel i jeho britskou sesterskou značku Vauxhall. Učinila tak navzdory tomu, že prodej Opelu konsorciu v čele s Magnou podporovala německá vláda. Den po tomto rozhodnutí americká automobilka uvedla, že ze své funkce odejde evropský šéf Carl-Peter Forster.