Bruselu se nezdá spojení Oracle se Sun Microsystems

Brusel – Evropské komisi se nelíbí plány softwarové firmy Oracle na převzetí výrobce počítačů Sun Microsystems. Komise v předběžném hodnocení namítla, že obchod za 7,4 miliardy dolarů by mohl poškodit konkurenci na trhu s databázemi. Námitky Evropské komise tak dál stupňují napětí ohledně osudu transakce, kterou už schválily úřady ve Spojených státech. Brusel má na definitivní rozhodnutí čas do 19. ledna. Obě firmy nicméně původně doufaly, že fůze bude dokončena už letos v létě.

Americké ministerstvo spravedlnosti, které spojení podniků odsouhlasilo v srpnu, v pondělí uvedlo, že podle jeho názoru budou mít zákazníci i po dokončení fůze široký výběr. „Antimonopolní divize ministerstva dospěla k závěru, že tato fúze pravděpodobně nebude protikonkurenční,“ dodalo.

Generální ředitel Oraclu Larry Ellison v září uvedl, že Sun kvůli nejistotě ohledně své budoucnosti každý měsíc přichází o zhruba 100 milionů dolarů. Této nejistoty totiž využívají konkurenti IBM a Hewlett-Packard, kteří firmě za pomoci velkých slev přebírají zákazníky.

Oracle aspiruje na světovou trojku

Převzetím firmy Sun se Oracle přemění ze třetího největšího výrobce softwaru na světě v diverzifikovanou technologickou společnost, která bude nabízet počítače Sun, zařízení pro zálohování dat, operační systémy Solaris a Linux, databázový software a programy pro podnikatele. Oracle rovněž získá kontrolu nad softwarem Java, jenž patří mezi nejpoužívanější programovací jazyky na světě.

Společnost Sun byla průkopníkem v zapojování počítačů do sítí a její počítače se staly páteří prvního internetu. Podnik ale reagoval pomalu na propad technologického trhu v roce 2001 a jeho mikroprocesory začaly ustupovat levnějším rivalům.