V Česku se prodávají kočárky, které uřezávají dětem prstíčky

Chicago/Praha – V Česku se prodávají kočárky, které mohou své dětské pasažéry připravit o prsty. Na nevítanou vlastnost dětských kočárků vyráběných firmou Maclaren upozornily úřady ve Spojených státech a USA už je proto nařídily stáhnout z oběhu. Bezpečností kočárků Maclaren se teď bude zabývat Česká obchodní inspekce, i ona může jejich prodej zakázat.

Firma Maclaren ve Spojených státech eviduje 15 případů, kdy se děti poranily, když strčily ruce do pantů. Dvanáct z nich si tak amputovalo konečky prstů. Podle mluvčí společnosti k incidentu došlo vždy při skládání nebo rozkládaní kočárku, ne když v něm bylo dítě usazeno.

Kočárky značky Maclaren nabízí také obchody v České republice. K dostání jsou přitom i ty modely, které budou stahovány z amerického trhu. Mluvčí České obchodní inspekce Tomáš Vozáb dnes řekl, že inspektoři kočárky Maclaren zatím netestovali. „Zaměříme se na ně v nejbližších dnech a budeme je testovat,“ uvedl.

Varování se týká kočárků vyrobených v Číně od roku 1999, včetně modelů Volo, Triumph, Quest Sport, Quest Mod, Techno XT, TechnoXLR, Twin Triumph, Twin Techno a Easy Traveller. Ve Spojených státech firma doporučila, aby spotřebitelé kočárky přestali používat nebo aby si zdarma vyzvedli kryty znemožňující přiskřípnutí prstů v pantech.