Zemědělci se kvůli cenám rozhodli 2. prosince demonstrovat

Větrný Jeníkov (Jihlavsko) - Zemědělci svolali na 2. prosince do Prahy demonstraci. Protestovat budou proti krácení rozpočtu pro zemědělství na příští rok a proti propadu cen zemědělských komodit. Řekl to dnes prezident Agrární komory Jan Veleba. Demonstrace, kterou podporuje i Zemědělský svaz ČR, by se podle něj mohlo zúčastnit několik tisíc lidí.

„Chceme upozornit na pokračující úpadek českého zemědělství,“ uvedl Veleba. Protest se bude konat v souvislosti se zahájením druhého čtení návrhu rozpočtu v Poslanecké sněmovně. Podle Veleby budou farmáři požadovat navýšení plánované částky pro zemědělství v roce 2010 o 1,5 miliardy korun - rozpočet by podle něj neměl být nižší než letos.

Místo a způsob demonstrace Veleba neupřesnil s tím, že podrobnosti budou zveřejněny v příštím týdnu. „Domnívám se, že by to mohlo být kolem 3 000 lidí,“ odhadl. Razance protestu podle něj ale bude záviset i na aktivitě zemědělců.

Zemědělcům hrozí poprvé od vstupu do EU ztráta

Podle údajů Zemědělského svazu letos tržby v zemědělství klesnou o čtvrtinu na 65 miliard korun. Farmáři by se tak mohli poprvé od vstupu do EU dostat do ztráty. Propad farmářských cen obilí se bude na poklesu tržeb podílet víc než deseti miliardami korun, kvůli ztrátovým cenám mléka přijdou farmáři o dalších šest miliard. Podle svazu je poškozují také stoupající dovozy masa.

Předseda Zemědělského družstva Puklice:

„Letos ta ztráta dosáhla takové výše, že nám ji nepokryjí ani dotace, které dostaneme ve čtvrtém čtvrtletí.“


Farmářům ale klesají nejen tržby, stát ukousl i z dotací, které jim každý rok přiděluje. „Ubere se na jednu krávu 209 korun oproti minulému roku. Jsme jediní v EU, všude jinde se přidává,“ upozornil Veleba.

„Všechno nasvědčuje tomu, že rok 2010 bude ještě obtížnější,“ konstatoval předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský. Například s podstatným zlepšením cen u obilí a řepky zřejmě nemohou pěstitelé počítat až do příští sklizně.