Bruselská kasa uvolnila více peněz na projekty

Praha - Česká republika zrychluje čerpání peněz z evropských fondů. Od začátku roku do listopadu uvolnila bruselská kasa na tuzemské projekty přes 46 miliard korun. V prvním měsíci roku to přitom byly jen necelé 2 miliardy. A dalších zhruba 15 miliard by prý mohla ještě stihnout do konce roku. V evropském srovnání se Česko drží lehce nad průměrem sedmadvacítky, na jedenáctém místě. Lépe čerpají evropské peníze třeba Slováci a Poláci.

„Česká republika si v tuto chvíli stojí mnohem lépe než na začátku roku,“ řekl první náměstek ministra pro místní rozvoj Martin Plachý s tím, že doufá, že tento trend bude pokračovat i nadále. „Některé úřady už zavádějí rychlejší systém financování. Dříve trvalo proplacení peněz třeba i devadesát dnů, ty nové systémy financování znamenají, že to bude v řádu pěti dní,“ dodává vrchní ředitel sekce NOK a evropských záležitostí ministerstva pro místní rozvoj Daniel Braun.

Rezort chystá i legislativní změny a vládu s nimi seznámí nejpozději v lednu. Dojde i na hloubkovou analýzu, která má vyhodnotit jak samotné čerpání dotací, tak efektivitu jejich využívání. Pokud by se ukázalo, že některé operační programy mají s čerpáním problémy, není vyloučeno, že by peníze z problematických programů mohly být přesunuty jinam.