EU váhá s ukončením podpory bankám

Brusel – Evropská unie stále váhá se stanovením pevného data pro ukončení podpory bankám, které se ocitly během finanční a hospodářské krize v problémech. V úvahu připadá rok 2011, kdy chce unie podle dřívější dohody začít s nápravou nadměrných rozpočtových schodků, ministři financí Evropské unie se na něm dnes v Bruselu ale neshodli. Členské státy EU v uplynulých měsících finančním ústavům pomáhaly například garantováním dluhopisů, finančními injekcemi či odkupem takzvaných toxických aktiv.

Evropská unie se přitom v tomto případě dělí na dva tábory. Jeden z nich tvoří země jako Česko, které neměly s nedávnou finanční krizí velké výdaje a záchrana krachujících finančních ústavů je prakticky „nestála ani korunu“, a druhý naopak státy jako Německo, jehož vláda musela na stabilizaci finančního sektoru vynaložit značné prostředky a další část nejspíš ještě bude muset vynaložit.

Účet za nedávnou finanční krizi v Evropské unii by mohl podle nedávno zveřejněné statistiky Eurostatu dosáhnout až 814 miliard eur, tedy zhruba 21 bilionů korun. Číslo zahrnuje veškeré závazky, které jsou spojené s problémy finančních institucí a které by mohly mít dopad na dluhy a rozpočtové deficity členských států EU.