Ekonomická krize přeje lichvě

Praha – Objem hypoték i spotřebitelských úvěrů klesá. Podle odborníků to ale neznamená, že by se tím snížilo riziko nesplacených půjček. Spíš naopak – lidem docházejí peníze a rizikové úvěrování na pomezí lichvy posiluje. Banky zkoumají své dlužníky pod lupou, opatrně teď k úvěrování přistupují i nebankovní společnosti. Přesto ale nesplácených půjček přibývá a podle některých odborníků by jejich podíl mohl ke konci roku dosáhnout až sedmi procent.

Ne všechny úvěrové společnosti ale dostaly z půjčování strach. Některé se dokonce přímo zaměřují na lidi v problémech. Nabízejí třeba půjčky klientům, kteří už mají škraloup v některém z úvěrových registrů. Možná právě proto se o spotřebitelských úvěrech začalo mluvit také ve sněmovně. Tam teď leží dva návrhy, které by měly omezit úroky či jinak zpřísnit podmínky.

„Z hlediska klientů, spotřebitelů, se dá říct, že situace je skutečně problematičtější, protože jsou méně stabilní příjmy,“ říká ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal. Právě lichva, neboli její moderní podoba označovaná anglicky jako „loan sharking“, nabírá v posledních letech na obrátkách. Podle expertů je to navíc právě šedá sféra úvěrového trhu, které se daří vydělat i na krizi.