Elektřina zlevní, klienti to ale téměř nepocítí

Praha – O patnáct celých a tři desetiny procenta klesne příští rok cena elektřiny, oznámil ČEZ. Bohužel lidé ze složenek zjistí, že skutečné snížení ceny je jen v jednotkách procent. Roční úspora bude v řádu pouhých stokorun. Cena silové elektřiny sice na burze klesá, Češi se přesto výrazného zlevnění nedočkají ani příští rok. Silová elektřina se totiž na konečné ceně podílí zhruba padesáti procenty.

„Ta druhá polovina, to jsou regulované složky, především cena za dopravu elektřiny od elektrárny k zákazníkovi,“ vysvětluje mluvčí ČEZu Ladislav Kříž. A právě tyto regulované složky rostou podle odborníků velkým tempem a ukrojí z původního poklesu ceny největší díl. Například poplatky za distribuci.

„Většinou je to podle inflace, tentokrát čekáme, že se to bude spíš obracet k inflaci loňského roku, protože tolik to nestouplo, takže se dá očekávat pro zákazníky, že ta cena klesne o dvě až čtyři procenta,“ říká analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Nejvíc rostou poplatky za výrobu energie ze slunce. Ta by měla v roce 2010 tvořit sedm procent z celkové výroby z obnovitelných zdrojů, přitom ale spotřebuje čtyřicet procent z nákladů na všechny obnovitelné zdroje.