Polsko se stále nemůže smířit s projektem Nord Stream

Varšava - Stavbě plynovodu Nord Stream už prakticky nestojí nic v cestě. Souhlasí s ním Švédsko i Finsko. Rusko a Německo, které potrubí bude spojovat, mají radost. Proti je stále Polsko, které požaduje, aby Nord Stream vedl přes jeho území. Obává se totiž plné závislosti na Rusku, pokud jde o zemní plyn. Rusko totiž díky získání další severní plynové cesty na západ může zastavit či výrazně omezit dodávky z Jamalského plynovodu. Varšava prý nebude na vlády Švédska a Finska tlačit, plynovod se jí ale zdá neekonomický.

Přesto, že už je o stavbě prakticky rozhodnuto, polský premiér Donald Tusk se snaží projekt dokonce zastavit. Polsko se totiž stále ještě nedohodlo s Norskem a je závislé na dodávkách ruského plynu. Plány na stavbu námořního terminálu pro dodávky ze západu jsou jen na papíře. Předpokládá se však, že už v roce 2011 by mohl potrubím na dně Baltského moře téct plyn.

Podle polských analytiků může potrubí ohrozit i dopravu velkých nákladních lodí. Varují i poškozením potrubí po případné lodní havárii. Obavy mají i Pobaltské státy. „Rozhodnutí o stavbě tohoto plynovodu, který nevede přes některé země střední Evropy, je jednoznačně politickým rozhodnutím,“ uvedl ministr obrany Estonska, Jaak Aviksoo.

Projekt Nord Stream a jeho vliv na Českou republiku

Projekt Nord Stream dohodl Putin s bývalým německým kancléřem Gerhardem Schröderem jako jeden z klíčových pilířů zajištění dodávek plynu do Evropy. Nord Stream bude přepravovat plyn z okolí Petrohradu přímo na německé pobřeží.

Českou částí plynovodu Nord Stream má být plynovod Gazela, který se spojí s jižním Německem. Půjde tak o potrubí o průměru 1,4 metru v délce více než 170 kilometrů. Podle RWE Transgaz jde o projekt za deset miliard.

Česko má v současnosti jedny z největších zásob zemního plynu v EU, což mu zaručuje dodávky i v případě plynové krize, při níž poskytlo část svých zásob Slovensku. RWE Transgaz zároveň chystá i výstavbu dalších zásobníků zemního plynu. Podle předsedy představenstva plynárenské společnosti RWE Transgas Martina Herrmanna existují celkem dva konkrétní projekty. „Očekáváme, že když dostaneme povolení, budeme velmi rychle připraveni s tím začít,“ dodal.