Stávka je blíž - odboráři pražských dopraváků odmítli jednat

Praha - V poledne se u jednoho stolu znovu sešli odboráři pražského dopravního podniku a krizový štáb města. Odboráři ovšem jednání krizového výboru opustili zhruba po půlhodině a odmítli jednat, údajně nedostali stanovisko města ke svým sedmi požadavkům. Mezi ně patří například doplacení bezmála dvou miliard na provoz nebo zastavení plánů na propouštění. Pokud je město nesplní do dnešní půlnoci, začnou odboráři jednat o stávce, která by ochromila pražskou hromadnou dopravu. Podle informací ČT by případná stávka započala hned prvním ranním spojem určitého dne a není jisté, jak dlouho by trvala. Odborářům vadilo také to, že na dnešní jednání nepřišel primátor hlavního města Pavel Bém, jehož pravomoci však mohli zastoupit i přítomní radní.

„Nedostali jsme v písemné podobě veškerý materiál, abychom mohli relevantně rozhodnout, zda je to to, co jsme požadovali. Takže čekáme dnes do půlnoci a podle toho se zařídíme,“ prohlásil zástupce odborářů Vratislav Feigel.

Ke svému odchodu se chtějí odboráři vyjádřit ještě dnes v 18:00 na tiskové konferenci, kterou pořádají v hostivařském depu. Společně s krizovým štábem usednou za jeden stůl znovu ve čtvrtek od 10:00 opět na půdě dopravního podniku. „Měli jsme jasná stanoviska ke dvěma bodům, k dalším návrhy řešení,“ uvedl po jednání ředitel dopravního podniku Martin Dvořák. Na jednání byli přizváni také zástupci společnosti Deloitte, která hospodaření podniku prověřuje. Prostor však nedostali.

Odborářům se na jednání dostalo podpory od spolupracovníků

Odboráře přišla podpořit asi stovka jejich spolupracovníků, která se namačkala do zasedací místnosti. Naopak proti chystané stávce se na vrátnici dopravního podniku před jednáním publicista Jiří X. Doležal demonstrativně připoutal k turniketům.

Radní hlavního města v úterý schválili 900 milionů, které mají zmírnit špatnou finanční situaci podniku. Už před tím ale odboráři řekli, že to nestačí. Chtějí doplatit celou částku, která podle nich chybí na provoz. Její skutečnou výši si ale město nechá prověřit auditem. „Zcela 100 procentně hlavní město Praha nenechá dopravní podnik padnout, dofinancuje a doúčtuje rok 2009, ale pouze a jenom v jasně transparentně vykázaných nákladech,“ říká znovuzvolený pražský primátor Pavel Bém.


Odboráře hodlají podpořit i další organizace

Odbory také odmítají najímání soukromých firem na práci, kterou můžou zastat za levnější peníze zaměstnanci podniku. Rozhodnutí o dalším outsourcingu pražští radní v úterý odložili. „Jestli nebudou ty podmínky splněny v té míře, tak samozřejmě stávkový výbor má připravenou stávku,“ říkají odboráři.

Podporu dopravnímu podniku už slíbily i další organizace. Železniční odboráři by údajně bojkotovali posílení spojů během zastavení pražské hromadné dopravy. A předseda zemědělských odborů oznámil, že připadnou stávku by podpořil blokádou hlavních pražských dopravních uzlů.