Tůma nevěří v brzký návrat české ekonomiky k růstu kolem pěti procent

Praha - Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma je skeptický k tomu, že se česká ekonomika bude schopná vrátit v příštích letech k růstu kolem pěti procent. V příštím roce sice očekává mírné oživení, česká ekonomika však stále zůstává pod tlakem. Největší výzvou je nyní rozpočtová politika, která vyžaduje velké reformy.

Tuzemské hospodářství se podle guvernéra začíná pomalu zvedat, problémy a tlak na ekonomiku nicméně stále přetrvávají. To se projevuje v rostoucí nezaměstnanosti a počtu krachujících firem. Tůma připomněl, že počítá v příštím roce s mírným růstem i přes restriktivní rozpočtová vládní opatření. Ta považuje za nezbytný krok, avšak hlavní problémy, jako je například vysoký podíl mandatorních, tj. zákonem povinných, výdajů se podle něj zatím neřeší.

Tůma upozornil na to, že český bankovní trh prošel světovou finanční krizí poměrně dobře. Jednou z velkých výhod je podle něj to, že české domácnosti poměrně hodně spoří a české banky mají dostatek zdrojů k financování podniků. Připomněl také výhodu plovoucího kurzu koruny, který sice přináší náklady, ale brání přehřátí ekonomiky.