Banky zneužívají osobní údaje klientů, tvrdí ombudsman

Brno – Kancelář veřejného ochránce práv upozorňuje na to, že banky zneužívají osobní údaje svých klientů a často je poskytují třetím stranám. Do cizích rukou se často dostanou i údaje lidí, kteří se klienty banky vůbec nestanou, třeba proto, že nesplní podmínky a banka jim neposkytne úvěr. Důvody, které k tomu vedly, už ale banky obvykle nevysvětlují, a tak mohou mít tito lidé problémy získat úvěry od dalších bank. Kancelář ombudsmana chce s tímto nešvarem bojovat a v nejbližší době chce navrhnout novelizaci zákona o ochraně osobních údajů.

Ombudsman kritizuje především to, že když banky uzavírají smlouvy s klienty, vyžadují po nich nejen informace, které jsou pro uskutečnění transakce nezbytné, ale i zcela dobrovolná data, například telefonní čísla, e-maily nebo bližší podrobnosti o členech rodiny. O tom, že tyto informace nemusí poskytnout, lidé nevědí a banky jim to zamlčují.

Někdy navíc klient podepíše bance při vyřizování zcela běžných transakcí souhlas s poskytnutím jeho osobních údajů dalším subjektům. Data se dostávají do Bankovního registru klientských operací společnosti Czech Banking Credit Bureau. Registr shromažďuje, ve snaze ochránit banky před zločinem, informace o finančních operacích. Klient banky se pak může snadno dostat do potíží.

Za značně problematické vnímá kancelář ombudsmana i poskytování výpisu z registru. Zažádat si o něj může každý občan, avšak provozovatel databáze za to žádá poplatek až ve výši 300 korun. Vydání výpisu potom trvá 30 dní. „Částka se nám jeví jako přemrštěná. Občan by měl dostat výpis neprodleně,“ míní zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Co chce ombudsman v zákoně o ochraně osobních údajů změnit?

  1. Banky by neměly mít právo do registru zanášet osobní údaje klientů, kteří neuspěli s žádostí o úvěr.
  2. Do nebankovních sektorů by se měly dostat pouze informace o dlužnících úvěrových a leasingových společností.
  3. Cena za poskytnutí výpisu z bankovního registru by se měla snížit a žádosti by měl provozovatel systému vyřizovat rychleji.