Česko musí omezit výdaje a deficit snížit do roku 2013

Brusel - Česko se musí v příštích letech vyhnout přemíře rozpočtových výdajů. Doporučila mu to dnes Evropská komise. Zároveň podle očekávání stanovila rok 2013 jako termín, dokdy musí Česko snížit svůj rozpočtový schodek pod tři procenta hrubého domácího produktu. Pokud by tak země neučinila, vystavila by se hrozbě sankcí. Podobný verdikt jako Česko si dnes vyslechlo dalších sedm zemí Evropské unie.

Ministerstvo financí se obává, že snížit schodek pod 3 procenta HDP do roku 2013 bude velmi obtížné. Vzhledem k současné výši deficitu by ho totiž každý rok bylo třeba snížit o více než procento HDP. Některým dalším zemím přitom bude stačit snižování jen o 0,5 procenta HDP. Nejistotu navíc přináší i květnové volby, protože není jasné, zda se nová vláda odhodlá k reformám a omezování výdajů, nebo se naopak bude snažit splnit předvolební sliby často spjaté s růstem výdajů.

Almunia se o Česko nebojí

Eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky, ale Česku věří a nepochybuje o tom, že se zemi podaří ambiciozní cíl splnit. Základy české ekonomiky jsou podle něj totiž lepší než u většiny ostatních ekonomik v regionu. Hospodářství Česka má navíc větší růstový potenciál, než činí unijní průměr.

„Česko zatím vždy ukázalo jasné odhodlání naplnit pravidla paktu stability a růstu. Věřím, že i nová vláda prokáže stejné odhodlání,“ podotkl Almunia.

Že by se Česku mohlo podařit těžký úkol splnit a termín dodržet, si myslí i hlavní ekonom Patria Finance David Marek, neobejde se to ale bez reforem. „Optimismus bude na místě, pokud bude zřejmé, že se dají změnit některé zásadní parametry jak daňového systému, tak mandatorních výdajů. Za stávajících parametrů to je nesplnitelný úkol. To by opravdu ekonomika musela růst opět šesti, sedmi, osmiprocentním tempem, aby se tak stalo,“ podtrhl v rozhovoru pro ČT24.

Šetřit musí i další země

Česko nicméně není jedinou zemí unie, která musí razantně omezovat výdaje a snižovat schodek pod kýženou mez. Dostat deficit pod tři procenta HDP do roku 2013 musí také Rakousko, Německo, Slovensko, Slovinsko, Nizozemí a Portugalsko. Belgii a Itálii dnes na stejný úkol stanovila komise termín do roku 2012.

Třeba Slovensko si ale z termínu příliš těžkou hlavu nedělá. Tamní kabinet totiž na rozdíl od české vlády počítal s nápravou nadměrného rozpočtového schodku již v roce 2012. Evropská komise mu nakonec dala rok navíc. Slovenský ministr financí Ján Počiatek se přitom před nedávnem nechal slyšet, že by v roce 2013 rozpočtový deficit jeho země mohl být již výrazně pod třemi procenty.