Putin opět varuje před nekalým odběrem plynu Ukrajinou

Moskva - Ruský premiér Vladimir Putin dnes uvedl, že jeho země omezí přepravu zemního plynu do Evropy, pokud by jej Ukrajina začala neoprávněně odebírat z plynovodů. Spory mezi Moskvou a Kyjevem vedly počátkem roku k výpadku dodávek do Evropy. Ruský plyn zajišťuje až čtvrtinu evropské spotřeby, z čehož drtivá většina se na západ dostává přes Ukrajinu. Ruský premiér poslední dobou již několikrát Evropu varoval, že krize by se opět mohla zopakovat.

Vladimir Putin

„Pokud nebudou platit za plyn pro odběratele na Ukrajině, nebudou ho dostávat. Jestli ho nebudou dostávat, nejspíše jej budou odebírat z plynovodu. Jakmile jej budou odebírat, omezíme dodávky.“

Nicméně Putin ujistil, že pokud tranzitní země jako Ukrajina budou dodržovat platné dohody a své závazky, žádné potíže se nevyskytnou. Poslední platbu za říjnové dodávky ruského plynu Kyjev včas zaplatil, ačkoliv podle premiérky Julije Tymošenkové to bylo mimořádně obtížné, prý vinou obstrukcí centrální banky a prezidenta Viktora Juščenka.

Právě Tymošenková je Juščenkovým rivalem v lednových prezidentských volbách. Putin již minulý měsíc varoval, že Juščenko by mohl vyprovokovat novou plynovou krizi. Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz zatím v letošním roce platí za pomoci vlády účty za ruský plyn včas. Vzhledem k ekonomickým problémům Ukrajiny však rostou pochybnosti, zda tomu tak bude i nadále.

Putin vyzývá unii, aby Ukrajině na zaplacení plynu půjčila peníze

Tento týden vyzval Putin Evropskou unii, aby Ukrajině na zaplacení ruského plynu půjčila peníze. Unie by podle Putina měla Ukrajině poskytnout alespoň miliardu dolarů, pokud se chce vyhnout opakování problémů kolem tranzitu plynu z Ruska na západ Evropy.

Ruští komentátoři kladou Putinova varování i do souvislosti s ukrajinskými prezidentskými volbami, ale soudí, že případné utažení kohoutků s plynem by mohlo pomoci prezidentovi Juščenkovi, který není oblíbencem Kremlu. Může však prý jít i o součást snahy Moskvy zmenšit škody na ruské pověsti z lednového sporu a poškodit reputaci Ukrajiny. Rusko se dlouhodobě snaží přesvědčit Evropu o nutnosti budovat přes Balt a Černé moře plynovody, které zároveň neprocházejí Ukrajinou.

Základní síť plynovodů
Základní síť plynovodů
Více fotek
  • Základní síť plynovodů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/614/61320.jpg
  • Viktor Juščenko autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/456/45544.jpg