Soud zamítl žalobu na antimonopolní úřad ohledně ekologického tendru

Brno - Společnost Moravská stavební development (MSD) neuspěla u brněnského krajského soudu s žalobou na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Firmě se nelíbil způsob, jakým stát postupoval ve stamiliardovém tendru na odstranění starých ekologických škod a ÚOHS poslala podnět, aby se zakázkou zabýval. Úřad jí ale nevyhověl, což mu ze strany MSD vyneslo žalobu, tu dnes soud zamítl.

Soud se tak nezabýval samotnou zakázkou, vysvětlil soudce David Raus. Řešil pouze otázku, zda měl ÚOHS výtky MSD vůči tendru vyřídit rozhodnutím ve správním řízení. Podle soudu žádné takové rozhodnutí vydáváno být nemělo. Firma se totiž neobrátila na antimonopolní úřad s návrhem na zahájení správního řízení. Podala pouze podnět k tomu, aby ÚOHS po posouzení jeho obsahu sám rozhodl, zda jsou důvody k zahájení správního řízení. 

ÚOHS podnětu nevyhověl, firma poté poslala úřadu námitky. Ani jedno z toho ale nemá být podle soudu řešeno ve správním řízení. „Pokud bylo v žalobě požadováno, aby soud nařídil ÚOHS vydat rozhodnutí, pak soud žalobě nemohl vyhovět,“ uvedl Raus. Firma navíc nepodala námitky proti tendru k jeho zadavateli, tedy státu či ministerstvu financí.

Proti dnešnímu výroku krajského soudu podala MSD kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Historickou zakázku provázejí spory

Ministerstvo financí nedávno posunulo termín pro podání nabídek v soutěži o obří státní zakázku na odstranění starých ekologických škod na 10. června 2010. Termín v tendru s předpokládanou cenou přes 100 miliard korun ministerstvo již několikrát odložilo, naposledy kvůli odvolání konsorcia PPF, které se o zakázku uchází. Antimonopolní úřad před měsícem vyhověl PPF a vrátil jej zpět do hry.

Další dvě stížnosti k ÚOHS proti vyloučení z tendru, od konsorcií DEME a PD, dosud antimonopolní úřad stále řeší. Původně postoupily do druhého kola tendru tři firmy ze šesti uchazečů, a to Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental Services.

Kritici soutěže tvrdí, že tendr může připravit stát o desítky miliard korun. Bývalý vicepremiér Martin Bursík nedávno řekl, že ekologická zakázka je výrazně předražená. Tendr kritizovaly i organizace Transparency International a Hospodářská komora ČR.

Ministerstvo financí už dříve uvedlo, že se díky tendru podaří částku na odstranění ekologických závazků státu, které vznikly před rokem 1992, snížit. Pokud by se ekologické škody odstraňovaly podle současné praxe, tedy zadáváním jednotlivých zakázek, nestihl by stát podle ministerstva do roku 2015 dostát svým závazkům. Stát přitom vlastníkům zamořených území přislíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.