Odboráři budou o stávce v Praze dál jednat

Praha – Odbory pražského dopravního podniku (DPP) chtějí ve čtvrtek od deseti hodin dál jednat o situaci ve společnosti. Na večerní tiskové konferenci zároveň odboráři vyzvali krizový štáb a primátora Pavla Béma, aby se začali vážně zabývat jejich požadavky, jinak vyhlásí termín stávky. Stávkový výbor už má k dispozici písemné vyjádření magistrátu ke svým požadavkům, kvůli němuž zkrachovala dnešní schůzka.

Podle odborů DPP zneužil krizový štáb jejich požadavek na předání písemného vyjádření ke všem sedmi požadavkům a tím zavinil krach dnešních jednání. „Stávkovému výboru byly materiály doručeny dnes v 17.45, do nočních hodin je budeme studovat,“ uvedl člen výboru Josef Buriánek. O termínu stávky podle něj dosud nebylo rozhodnuto a údajně se tak nestane dřív než právě po zítřejším jednání.

Josef Buriánek, stávkový výbor DPP:

„Stávkový výbor vyzývá, aby primátor hl. m. Prahy doktor Bém a radní pro dopravu a předseda představenstva pan Šteiner začali vážně jednat o požadavcích stávkového výboru. V opačném případě vyhlásí stávkový výbor den zahájení časově neomezené stávky.“

Video Oldřich Schneider a Martin Dvořák hosty Událostí, komentářů
video

Oldřich Schneider a Martin Dvořák hosty Událostí, komentářů

Zástupci odborů dnes krátce po zahájení schůzky s krizovým štábem opustili jednací sál. Svůj odchod zdůvodňovali také tím, že na jednání nepřišel pražský primátor Pavel Bém (ODS). Ředitel DPP Martin Dvořák ale uvedl, že bylo domluvené, že primátor se dnešního zasedání nezúčastní a zastane jej radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS).

Odboráře přišla podpořit asi stovka jejich spolupracovníků, která se namačkala do zasedací místnosti. Naopak proti chystané stávce se na vrátnici DPP před jednáním demonstrativně připoutal k turniketům publicista Jiří X. Doležal.

Požadavky odborů nebude snadné splnit

Odbory žádají kromě doplacení 1,9 miliardy korun na provozní náklady ukončení všech dalších projektů, jež směřují k vyčlenění některých činností z podniku. Trvají také na zastavení plánovaného propouštění a chtějí, aby město nastavilo standardy kvality pro pražskou hromadnou dopravu, které by platily pro všechny dopravce na území Prahy.

Podle neoficiálních informací bude těžké splnit požadavky odborářů, které se týkají outsourcingu a propouštění. Rada města sice v úterý odložila jednání o převedení údržby modernizovaných vozů metra na společnost Škoda Transportation, se schválením projektu ale počítá v následujících týdnech. Nejisté je také odstoupení ředitele pro transformaci Radka Novotného a ukončení spolupráce s firmou BNV Consulting, která má na starosti audity. „Chtěl bych dokončit práci, kterou mám rozpracovanou. Město přeci požaduje, aby podnik šetřil,“ řekl dnes novinářům Novotný, který je zároveň jednatelem BNV Consulting.