ČSÚ a Techo získaly Národní cenu kvality

Praha – Národní cenu kvality České republiky si dnes ve Španělském sále Pražského hradu slavnostně převzaly Český statistický úřad a nábytkářská společnost Techo. Kromě služeb a výrobků hrála při udělování prestižního ocenění neméně důležitou roli také kvalita managementu, ekonomické výsledky, ale i třeba vztah k zaměstnancům.

Podle vítězů ceny vyhrát není lehké. Je to dřina, která trvá několik let a ne jen dobrý hospodářský výsledek. Letos si cenu za veřejný sektor odnáší zástupce Českého statistického úřadu. „Je to výsledek, tvrdé, systematické pětileté práce na zvyšování všech aspektů kvality, toto byl náš třetí pokus, předloni jsme získali bronzovou medaili, loni stříbrnou, letos tu zlatou,“ uvedl první místopředseda ČSÚ Jiří Křovák.

Vítěz za soukromý sektor - společnosti Techo - se zabývá vybavováním komerčních interierů a vyrábí kancelářský nábytek. „Jsme strašně rádi a je to pro nás potvrzení cesty, kterou jsme nasadili v tom, že kvalita je první a potom až objem a ostatní,“ pochvaluje si generální ředitel firmy Jiří Kejval.

Cena kvality se uděluje v osmdesáti zemích světa. Ve Švédsku ji předává samotný král, v Americe prezident.  Kritéria pro všechny země jsou ale stejná. V Česku se letos přihlásilo celkem 31 společností, z toho 15 z privátního sektoru a 16 z veřejného. „Otevřeně řeknu, že je to málo. Firma, která získá toto ocenění je konkurenceschopná ve srovnání s dalšími evropskými firmami,“ podotýká předseda Rady kvality a zmocněnec minstra průmyslu a obchodu Robert Szurman.

Při vyhlášení národní ceny kvality vycházela Rada kvality z tzv. modelu Excelence. Ten vznikl na konci osmdesátých let na zakázku velkých evropských firem, jako odpověď na zaostávání Evropy za japonskou a americkou konkurencí.