Odbory slibují: Stávku oznámíme nejméně tři dny předem

Praha - Další jednání se dnes pokusí odvrátit stávku v pražské hromadné dopravě. Odboráři jsou připraveni zablokovat hlavní město, pokud ani dnes nevyjednají splnění svých podmínek. Středeční jednání přitom netrvalo ani 45 minut, protože z něj odbory odešly. Případná stávka může v hlavním městě zcela ochromit dopravu. Datum odbory před ujednáním říct nechtějí, slibují ale, že ho oznámí nejméně tři dny předem. Podle informací ČT by dnešní schůzka měla skončit zhruba ve 12:15, neboť od 13:00 mají odbory jednat s představiteli Českomoravské konfederace odborových svazů (ČKMOS).

Dnešní jednání je zatím klidné, účastní se jej i pražský primátor Pavel Bém. Přítomní jsou i zástupci auditorské společnosti Deloitte, která v minulých dnech posuzovala provozní náklady podniku. Kvůli jeho nepřítomnosti a nedodaným odpovědím ve středu odboráři jednání s krizovým štábem asi po půlhodině opustili.

Cílem dnešního setkání je najít dohodu a odvrátit tak stále hrozící stávku. Generální ředitel Dopravního podniku hl. města Prahy Martin Dvořák řekl ve středečních Událostech, komentářích, že chuť se dohodnout je zde od začátku. Dvořák si totiž prý nedovede představit, že by stávka byla. „Stávka v Praze nebyla už 10 let,“ dodal.

Video Odborářům vadí hlavně plány na propouštění
video

Odborářům vadí hlavně plány na propouštění

Situace v dopravním podniku je pořád vyhrocená

Odboráři jednali o písemném vyjádření ke svým sedmi požadavkům, které včera dostali od magistrátu, do pozdních nočních hodin. Vadí jim hlavně plány na propouštění a outsourcing, chtějí také doplatit 1,9 miliardy korun. „Nejpodstatnější problém, který máme, je financování DP. Chybí nám ty nejpodstatnější záruky od primátora, že to skutečně tak bude. Máme smlouvu, platí celou dobu, ale přesto nebyla naplněna,“ komentuje situaci předseda Nezávislých odborů strojvedoucích, dozorčích dep a provozních pracovníků Oldřich Schneider.