Lidé řeší ekonomickou krizi tím, že kradou

Praha – Průzkum časopisu Time přišel s novým zjištěním. Lidé v době krize více kradou. Většinou jde o relativně malé kapesní krádeže v obchodech. Podle časopisu žene lidi z takzvané střední třídy k takovým činům špatná finanční situace. Za poslední rok vzrostly podobné případy skoro o šest procent. Ve srovnání s předchozími lety se čísla pohybují kolem jednoho a půl procenta.

Globální recese přináší především nedostatek pracovních míst a omezování výdajů. Lidé tak více kradou, což pro obchodníky představuje jen za minulý rok ztrátu neuvěřitelných 115 miliard dolarů. Nejvíce překvapivým zjištěním studie je, že ke krádežím sahají lidé ze střední třídy, kteří se jen tak nechtějí vzdávat standardu, na který jsou zvyklí.

Krade se tak všechno možné, od francouzských sýrů, mobilních telefonů až po značkové oblečení a kosmetiku. Lidé mají pocit, že je třeba zachovat kvalitu a úroveň, kterou si ale nemůžou dovolit. „Takoví lidé svoje jednání obhajují. Mají pocit, že se ničeho nedopouštějí, když kradou. Berou to tak, že je poškozuje systém a politici, kteří s jejich situací nejsou schopni nic udělat,“ podotkl ředitel centra Retail Research Joshua Bamfield.

Narůstající počty zlodějů trápí celý svět. Nejhůř je na tom Severní Amerika a státy na Středním východě. Jediným způsobem, jak proti zlodějům účinně bojovat, je podle odborníků investice do lepšího zabezpečení v obchodech.