ČSOB míří na burzu

Brusel - KBC, belgická bankovní a pojišťovací skupina, hodlá uvést na trh 40 procent akcií české divize ČSOB a maďarské K&H Bank, aby si zajistila schválení státní pomoci Evropskou unií. O plánované emisi dnes informoval belgický list De Tijd. K realizaci projektu by mělo dojít do poloviny příštího roku a má vynést přes miliardu eur (přes 25 miliard korun). Jako injekci v době finanční krize získala KBC od belgické a vlámské vlády celkem sedm miliard eur. Firma začátkem října uvedla, že státní pomoc nechce splatit z navýšení kapitálu, ale ze zisku a prodeje aktiv. Dodala, že hodlá pokračovat v růstu ve střední a východní Evropě.

Šéf pražské burzy Petr Koblic pro server iHNed.cz uvedl, že nemá o plánu KBC žádné detailnější informace. „ČSOB je však česká firma. Nedovedu si představit, že by šla na burzu jinam než do Prahy. Případně, že by šlo o větší emisi do Prahy a na nějaký další velký evropský trh,“ dodal. Podle zdroje z vedení ČSOB půjde o primární úpis akcií ČSOB na pražskou burzu. Jedním z důvodů je fakt, že v zahraničí není značka ČSOB příliš známá. Nová emise přitom může být nejúspěšnější v místě, kde investoři mají o činnosti společnosti přehled.

„Dokud není finální rozhodnutí Evropské komise, jsou všechny zprávy pouze na úrovni možností, dohadů a spekulací. To se týká i spekulací o uvedení akcií na trh či jeho formy,“ zveřejnil reakci ČSOB její mluvčí Ivo Měšťánek. Skupina KBC plánuje na 4. prosince setkání s investory, kde hodlá představit podrobnosti svého nového podnikatelského plánu.

KBC je jednou z předních evropských finančních skupin. Působí zejména v Belgii, zemích střední a východní Evropy a Rusku. Skupina zaměstnává více než 60 000 lidí a má 12 milionů klientů.

KBC
KBC