Letošní zisk ČEZu se vyšplhal na 44 miliard

Praha - Čistý zisk energetické společnosti ČEZ dosáhl ve třetím čtvrtletí 12,08 miliardy korun, tržby přitom činily 42,99 miliardy korun. Za tři čtvrtletí činil zisk 44,2 miliardy korun, což bylo o 6,6 procenta více než ve stejném období loni. Provozní výnosy společnosti za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o 5,1 procenta na 138,6 miliardy korun. ČEZ zároveň potvrdil, že v letošním roce očekává zisk na úrovni 50,2 miliardy korun a výsledek před zdaněním a odpisy (EBITDA) 90,3 miliardy.

Meziročně však klesla výroba elektřiny z vlastních zdrojů firmy o 4,5 procenta. Meziroční pokles výroby v jaderných elektrárnách o 0,1 TWh byl způsoben plánovanou odstávkou třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Za meziročním poklesem výroby v uhelných elektrárnách o 7,9 procenta byl mimo jiné pokles poptávky.

ČEZ je největší středoevropskou elektrárenskou společností. Dvoutřetinovým vlastníkem firmy je stát. Skupina v tuzemsku investovala od začátku roku téměř 37 miliard korun, především do výstavby nových výrobních kapacit a do navyšování výkonu jaderných elektráren.