Raiffeisenbank zvýšila do září čistý zisk o polovinu

Vídeň - Pátá největší banka v ČR podle objemu aktiv - Raiffeisenbank - vykázala za tři čtvrtletí čistý zisk 1,62 miliardy korun, což je v meziročním srovnání nárůst o 49 procent. Za růstem stojí efektivní řízení rizik, důsledné vymáhaní dluhů a snižování nákladů, uvedla dnes banka v tiskové zprávě. Banka je tak jednou z mála předních bank, která vykázala růst zisku.

„Právě dobře fungující vymáhání a náš přístup k neplatičům se odráží v relativně nízkém růstu tvorby rezerv. Dáváme tím klientům jasný signál, že nesplácet úvěry se nevyplácí,“ uvedl generální ředitel banky Lubor Žalman. Nejhorší bude podle něj pro banky až rok 2010, kdy pravděpodobně bude kulminovat míra nezaměstnanosti a s tím související objem nesplácených úvěrů.

Dařilo se i vlastníkovi české Raiffeisenbank

Překvapivý čistý zisk 78 milionů eur (1,98 miliardy korun) vytvořila také matka české banky, rakouská bankovní skupina Raiffeisen International za třetí čtvrtletí, a překonala tak všechny odhady. K zisku dopomohly nižší rezervy proti špatným úvěrům, zejména v Maďarsku, Rusku a na Ukrajině. Čistý zisk Raiffeisen byl v meziročním srovnání sice nižší o 74 procent, šlo však o nejlepší výsledek od počátku tohoto roku. Analytici podle ankety agentury Reuters přitom v průměru čekali ztrátu sedmi milionů eur.

Raiffeisen International je dceřinou společností Raiffeisen Zentralbank Österreich. Společnost vlastní druhou největší banku na Ukrajině a největší banku v Rusku. Další operace má i v ostatních zemích střední a východní Evropy, včetně významných aktivit v Česku.