Češi chtějí letos nakoupit dárky především ve slevách

Praha - S nákupem většiny vánočních dárků Češi v letošním roce počkají až na slevy v období svátků a povánoční výprodeje, aby dárky pro své blízké pořídili za co nejvýhodnější ceny. Vyplývá to z průzkumu společnosti Deloitte, podle kterého necelá třetina Čechů letos kvůli hospodářské krizi plánuje utratit za vánoční dárky méně peněz než loni, polovina počítá se stejnými výdaji a více peněz si na letošní Vánoce hodlá vyčlenit 21 procent lidí. Ve slevách v období Vánoc letos Češi chtějí nakoupit 59 procent vánočních dárků, v povánočních výprodejích 12 procent a v předstihu pořídí pouze třetinu dárků.

Vyčkávací taktiku Martin Tesař ze společnosti Deloitte zdůvodnil tím, že lidé díky pozdějším nákupům dárků očekávají lepší cenové nabídky.

Češi kvůli hospodářské krizi omezili své útraty

Stejně jako každý rok, tak i letos panuje před vánoční sezonou mezi obchodníky velká nervozita, protože Češi kvůli hospodářské krizi omezili své útraty. Obchodní řetězce proto začaly nabízet předvánoční slevy a různé akční cenové nabídky, pomocí kterých se snaží povzbudit zákazníky k útratám. Předvánoční slevy spustily například řetězce Tesco či Albert. Češi by při letošních vánočních nákupech mohli ušetřit i díky tomu, že ceny spotřební elektroniky i potravin klesly ve srovnání s loňskem.

Pro obchodníky Vánoce tradičně představují nejsilnějším prodejní období v roce. Před loňskými Vánoci bylo v obchodech navzdory krizi více zákazníků než v předchozím roce a prodalo se také více zboží. Tržby obchodníků ale byly srovnatelné s rokem 2007, kdy byly důvodem nižší ceny.

Televizní set pro příjem digitálního vysílání
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24